21 Ocak 2008 Pazartesi

Zayıflatan 10 Bitki

Milliyet 'in web sitesinde zayıflatan 10 bitkiye yer verilmiş. Açıkçası bitkiler haricinde (haplar, estetik ameliyatlar vs.) zayıflatan diğer yollara kesinlikle karşıyım. Bir tür yanılgı yaratıyorlar ve zayıflamış gibi görünmenizi sağlıyorlar ama sağlığınızdan götürdükleri de bir o kadar fazla oluyor. Hele bilinçsizce kullanılan haplar ve yapılan ameliyatlar sonucunda ölen insanlara çok üzülüyorum. Eğer fazla kilonuz olduğunu düşünüyorsanız en doğru karar bir doktora başvurmak, sağlıklı beslenme konusunda kendinizi eğitmek ve spor yapmak. Bunları yaptıktan sonra size yardımcı olması için aşağıdaki 10 bitkiye başvurabilirsiniz:

At kuyruğu: At kuyruğu bitkisi idrar sökücü özelliğiyle biliniyor. Yağ dokularını eritmeye yardım eden bitki yaraların iyileşmesine de yardımcı oluyor. Fakat tüm idrar söktürücü bitkilerde olduğu gibi fazla dozda kullanılırsa böbreklere zarar verebilir.

Maydanoz: Metabolizmayı hızlandırarak bağ dokusunu güçlendiriyor. Maydanoz yemek ve çayını içmek, ödemlere ve vücudun su toplamasına karşı çok etkili bir yöntem olarak biliniyor.

Adaçayı: Zayıflamak isteyenler tarafından iştah kesici olarak kullanılıyor. Çay ve yemeklerde baharat olarak da kullanılabiliyor.

Fesleğen: Vücutta biriken fazla suyu atmaya yardımcı oluyor. Üstelik, içindeki eter yağların moral yükseltici etkisi bulunuyor.

Kekik: Sindirim sorunlarını tedavi edici etkiye sahip ve metabolizmayı hızlandırıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra yorgunluktan şikayet edenlere zindelik veriyor.

Civanperçemi: Tatlıya karşı iştahı keser, tokluk hissi verir. Tazelik veren lezzeti, ağır yemeklerin tadını hafifletir.

Biberiye: Sindirimi düzenler. İyi bir canlandırıcıdır, kan dolaşımını hızlandırır, cildi sıkılaştırır. Et yemeklerinde kullanılabilir.

Tere: Vücuttaki yağ yakımını hızlandırıyor. İnce yaprakları pişince acılaştığı için çiğ yemek gerekir. Ayrıca içinde birçok vitamin barındırır.

Sinameki: Kalın bağırsakta suyun emilmesini önleyerek müshil görevi yapar. Uzun süreli kullanımlarda bağırsaklarda yan etkilere yol açacağından idrar söktürücü özelliği bulunan rezene ve nane gibi bitkilerle desteklenmesi gerekiyor.

Balık Otu: Bünyenin kimyasını hızlandırarak zayıflamaya destek olur. İçindeki maddeler tırnakları güçlendirerek saçlara parlaklık verir. Salata ve meyveli içecekler içinde kullanılabilir.

0 yorum: