30 Kasım 2009 Pazartesi

Ülserin nedenleri ve ülsere iyi gelen bitkiler

atkuyruğu buğu kompresi, aynısafa merhemi, aynısafa otunun yararları, beslenme alışkanlıkları, bitkisel karışımlar, bitkisel kürler, civanperçemi, civanperçeminin yararları, çobançantası, çobançantasının yararları, ebegümecinin yararları, eğir kökünün yararları, ekşi yonca özsuyu, ısırgan otunun yararları, ısırganotunun yararları, İsveç şurubu, İsveç şurubu kompresi, karakafes otu kökü, kuş ekmeğinin yararları, mayıs papatyası, mide ağrıları, mide ağrısı, mide basıncı, mide dostu bitkiler, mide kanseri, mide kanserinden korunmak, mide kanserinden koruyan bitkiler, mide sağlığı, midedeki sağlık problemleri, özsu karışımı, sinirliot yaprakları, sinirliotun yararları, taze ısırganotu, ülser, ülsere iyi gelen bitkiler, ülserin nedenleri

Uzmanlar, ebegümeci başta olmak üzere ısırgan otu, alnısafa gibi bitkilerin özellikle ülser ve mide kanseri gibi ölümcül olabilen mide rahatsızlıkları için bire bir olduğunu belirtiyor ve bu bitkilerin sıklıkla tüketilmesi gerektiği tavsiyesinde bulunuyorlar…

Midenin dostu ebegümeci

Birçok çeşidi bulunan mide rahatsızlıklarında, tıbbi tedavinin yanı sıra şifalı bitkiler de faydalar sağlıyor. Isırgan otu, aynısafa ve ebegümeci; en etkilileri olarak sayılabilir…

Mide rahatsızlıkları; mide asidi, mide basıncı, mide büyümesi, mide kanaması, mide kanseri, mide krampları, gastrit (mide mukoza iltihabı), mide şişkinliği, mide ülseri, mide yanması, mide zayıflığı gibi çeşitlilikler gösteriyor. Bundan dolayı tedavilerin de mide rahatsızlığının teşhisi konulduktan sonra uygun şekilde yapılması gerekiyor.

Ülserin nedenleri

Stres (hızlı yaşam biçimi, ruhsal baskılar, çatışmalar), sigara alışkanlığı, yapısal nedenler (ince yapılı olmak), kronik karaciğer veya akciğer hastalıkları, kronik açlık ve hormonsal etkenler, mide ülserinin nedenleri arasında yer alıyor. Mide ülseri çeken kişinin, midesini korumak ve rahatlatmak için, uygun bir beslenme diyetine kesinlikle uyması gerekiyor. Ülser tedavisinin yanı sıra şifalı bitkilerden yararlanmak da ağrılar ve midenin rahatlaması için büyük faydalar sağlıyor.

Isırgan otu

Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak taze demlenmiş ısırgan otu çayı, haftalar boyunca sürekli içilebileceği için, uzun süreli tedavi kürlerine çok uygun bir bitkidir.

Ebegümeci

Mide ülserinde, taze ebegümeci yaprakları ve kaba öğütülmüş arpa ile hazırlanan bir çorba çok yararlıdır. Önce arpa çorbası pişirilir ve sonra, ince kıyılmış taze ebegümeci yaprakları çorbanın üstüne serpiştirilir.

Aynısafa

Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış çiçek yaprağı, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2 bardak taze demlenmiş çay, soğutulmadan yudumlanır.

Kuş ekmeği

Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2 bardak taze demlenmiş çay, soğutulmadan yudumlanır.

Bitki karışımı

100 gr karakafes otu kökü, 50 gr aynısafa çiçeği ve 50 gr kuş ekmeği, ince kıyılmış olarak harmanlanır. Yarım tatlı kaşığı bitki karışımı, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak taze demlenmiş çay, sıcak olarak yudumlanır.

Mide asidine karşı eğir kökü

Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış eğir kökü, bir bardak soğuk suda 10 – 12 saat bekletildikten sonra ılıklaştırılır ve süzülür. Her öğünden önce ve sonra bir yudum çay içilir. Yani toplam olarak günde 6 yudum eğir kökü çayı içilir ve bu da bir bardağa eşittir. Daha fazla içilmemelidir! Çayın hep sıcak kalabilmesi için, önceden ısıtılmış bir termosta muhafaza edilmesi yararlı olur.

Mide basıncına karşı kullanılabilecek bitki ve karışımlar

Mayıs papatyası

Yarım tatlı kaşığı mayıs papatyası, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak iki dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan yudumlanır.

Civanperçemi

Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Sabahları ve akşamları birer bardak taze demlenmiş civanperçemi çayı soğutulmadan yudumlanır.

Mide kanamasında etkili bitkiler

Karakafes otu kökü

Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış kök, bir bardak soğuk suda 10-12 saat bekletildikten sonra ılıklaştırılır ve süzülür. Gün boyuna yayarak 2-3 bardak ılık çay yudumlanarak içilir. Kullanım kolaylığı açısından, ılık çay, önceden ısıtılmış bir termosta muhafaza edilebilir.

Çobançantası

Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca 2-3 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan yudumlanır.

Civanperçemi

Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 1-2 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan yudumlanır.

0 yorum: