2 Şubat 2008 Cumartesi

Gülden gelen sağlık

gulden gelen sağlık, gul sağlığı
Gül suyunun cilde tazelik verici ve canlandırıcı özelliğinin yanı sıra yaşlılığa karşı vücuttaki toksinlerin atılması özelliği de bulunuyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Baydar gülün sağlığa faydalarının sayılamayacak kadar çok olduğunu söyledi. Prof. Dr. Baydar, SDÜ'de iki yıl önce Isparta gülü ile ilgili modern yetiştiricilik uygulamaları ve gül ıslahı araştırmaları yapmak üzere 4 bin metrekare alanda kurulan GÜLAR'da gül üzerine araştırmaların çok yönlü olarak sürdürüldüğünü bildirdi.
Merkezde Isparta gülünün her yönüyle incelendiğini vurgulayan Baydar, incelemelerde gülün tıbbi faydalarının da ortaya çıkarıldığını kaydetti. Gülün insanlar tarafından daha çok kozmetik yönünün ele alındığına dikkati çeken Baydar, "Dünyanın en kaliteli parfümlerinde alt madde olarak gül yağı kullanılıyor.


Bu, gülün çok önemli bir ham madde olduğunu gösteriyor ancak gülün hep göz ardı edilen en önemli yönü tıbbı değeridir" dedi.

Osmanlılarda, gülden elde edilen gül suyu ve gül şurubunun tıbbi olarak ne kadar önemli olduğunun bilindiğine dikkati çeken Baydar, gül suyunun cilde tazelik verici ve canlandırıcı özelliğinin yanı sıra yaşlılığa karşı vücuttaki toksinlerin atılması özelliğinin de bulunduğunu kaydetti.

Gülün serinletici ve ferahlatıcı etkisiyle ateş düşürücü özelliği bulunduğunu da vurgulayan Baydar, şunları söyledi:

"Gülün meyvesinden elde edilen gül çayı ve aynı zamanda kuru çiçeklerinden elde edilen çay ise toksinlerden arındırıcı etkiye sahip.

Bu çaylar insanları rahatlatıcı ve ferahlatıcı yönü de var. Stresi ve vücut gerginliğini alır. İnsan vücudunun sağlıklı hareket etmesine yardımcı olur. Terlemeyi önler. Gül yaprakları ile yapılan banyo sonunda insan yeniden doğmuş gibi olur. Cildiniz yumuşak bir hal alır."

Gülün tıbbı yönünü de dikkate alarak meyvelerinden elde çaylarının içilmesini önerdiklerini anlatan Baydar, gül çayının kuşburnu çayı gibi kullanılmasını önerdiklerini söyledi.

Gülün sağlıkla ilgili faydalarının sayılamayacak kadar çok olduğuna dikkati çeken Baydar, "Henüz halk arasında bilinen faydalarıyla ilgili bilimsel bir sonuç ortaya koymadık. Ancak önümüzdeki dönemlerde merkezimizde yapılacak araştırmalar sonunda bunları da ortaya koyacağız" diye konuştu.

Baydar, halk arasında gülün ishali kestiği, boğaz ve bademcik iltihaplarını giderdiği, göz kanlanmaları ve göz nezlelerindefaydalı olduğu şeklinde inanış olduğunu sözlerine ekledi.

0 yorum: