9 Şubat 2008 Cumartesi

DOĞAL BAKIM YAĞLARI

Doğal Bakım Yağları
Portakal yağı:
Cildin güzel olmasını sağlar, cildi sıkılaştırır, sivilce ve akneleri kurutur. Tonik olarak kullanılır.
Limon yağı:
Sivilceleri giderir, cildi güzelleştirir.Tonik olarak kullanılır. Nemli pamuğa damlatılarak cilde uygulanır.
Kayısı yağı:
Yüz temizliğinde kullanılır. Akneleri temizler,cilde canlılık verir.Yaşlanmayla ilgili ortaya çıkan kırışıklıkları giderir. Nemlendirici özelliğe sahiptir.
Gül yağı: Cilde canlılık kazandırır ve gerginleştirir. Alerjik ciltler,egzamalı ciltler ve açık yaralara iyi gelir. Makyaj temizler ve doğum lekelerini alır.
Buğday yağı: Hücre yenileyici, selülit için,yanık yara ve diğer cilt problemlerinde, kırışıklıklarda etkili olarak kullanılır.
Papatya yağı: Duyarlı ve problemli ciltlerde yaraları iyileştirici ve cildi besleyici özelliğe sahiptir.
Havuç yağı: Cildin bozulmasını önler ve hücre yenileyicidir.Cilde masaj yapılarak uygulanır.Jojoba yağı: Sivilceleri iyileştirir ve selülit tedavisinde kullanılır.
Yasemin yağı: Cildi besleyici ve selülit giderici olarak kullanılır.Cilt sıkılaştırıcı olarak da kullanılır.Bu yağlar ayrı ayrı kullanılabildiği gibi cilde karıştırılarak da uygulanabilir. Adı geçen yağlardan oluşan karışımdan ıslatılmış pamuğa bir çay kaşığı dökülür.Losyon şeklinde cilde sürülür. 30 dakika sonra ılık suyla yıkanır.
Cilt Bakım Maskeleri
Normal ve kurumaya meyilli ciltler için1 tatlı kaşığı bal2 çorba kaşığı süt kaymağıBunları karıştırıp, iyice çırpın.Göz etrafı hariç tüm yüze sürün. 20 dakika bekleyin. Su ile yıkayın. Bu canlandırıcı bir maskedir.Olgun, sivilce ve siyah noktalı ciltler için1 tatlı kaşığı kuru bira mayası2 tatlı kaşığı sıcak su (ılık sütte olabilir) Macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Sonra yüze sürün 20 dakika bekletin. Bol su ile yıkayın.Kırışıklıklar için1 çay kaşığı bal½ muz1 yumurta sarısı1 komposto kaşığı badem yağı Malzemeler karıştırılıp, yüze sürülür.Yarım saat beklenir daha sonra yıkanır.Cildi canlandırmada, gevşemiş ciltleri zinde yapmak için1 büyük haşlanmış patatesBir miktar taze süt1 yumurta sarısı Patates ezilir, içine süt ve yumurta sarısı konur, karıştırılır. Püre kıvamına gelince ılık olarak yüze sürülür, 20 dakika bekletilip, bol suyla yıkanır.Cildi eski güzelliğine, elastikiyetine kavuşturmak ve toksinlerden arındırmak için
Havuç Maydanoz
Karıştırılıp püre haline gelene kadar blendırdan geçirilir. Kuru ciltler için biraz badem yağı, biraz bal konulup yüze sürülür. Daha sonra 20 dakika bekletilir ve ılık suyla yıkanır.Yağlı ve yağlanmaya meyilli karma ciltler için1 yumurta akı2 çay kaşığı limon suyuYumurta akı beyaz olana kadar çırpılır. Limon suyu karıştırılır. Yüzde 20 dakika bekletilip, yıkanır.Onarıcı Maske1 çorba kaşığı bal1 yumurta sarısı1 tatlı kaşığı zeytinyağıYumurta sarısını çırpmaya başlanır üzerine zeytinyağı dökülerek karıştırılır. Sonra balı katılır. Yüze uygulanır ve bu şekilde 15 dakika bekledikten sonra yıkanır. Genellikle bu maske olgun ciltlerde uygulanır.

0 yorum: