13 Şubat 2008 Çarşamba

Yılda 100 kez seks gençleştirir

Prof. Dr. Mehmet Öz’den vücudu ve beyni genç tutmanın yolları: Renkli sebze ve meyve yiyin, yılda 100 kez seks yapın, Tek ayak üzerinde durup gözlerinizi kapatın. Dengede duracağınız her an sizin daha genç bir beyine sahip olduğunuzu kanıtlar.

Prof Dr. Mehmet Öz ve Prof. Dr. Michael Roizen’in son kitabı SİZ: Genç Kalmak, ABD’de en iyi satanlar listesinin bir numarasına oturdu. Bu kitabın, yüzde 35 daha uzun bir ömre sahip olunması ve çok daha genç bir hayat sürülmesi için yazıldığını belirten Dr. Öz, “Peki bunu nasıl becereceksiniz? Tabii ki sizi zamanından önce yaşlandıran tüm iç ve dış etkenlerle savaşarak!” dedi. Yeni kitabın yeni önerileri arasında çok faydalı ve ilginç bilgiler bulunuyor. İşte bunlardan bazıları...

NEDEN RENKLİLER YARARLI?
Domates ve diğer renkli sebzeleri yemenizin sizin için yararlı olduğu bir sürpriz değil. Peki neden olduğunu biliyor musunuz ? İçeriğinde bulunan güçlü antioksidanlardan flavonoid ve karetonaid sayesinde serbest radikallerin vücudunuzda oluşturacağı zararları minimuma indirirler. Özellikle yemeniz gereken sebze ve meyveler arasında kırmızı üzüm, domates, kırmızı yaban mersini ve soğan bulunur.

Özellikle domatesi pişmiş yemeniz sizin için çok daha yararlı. Haftada 10 ya da daha fazla yemek kaşığı domates sosunun kansere karşı etkili olduğu biliniyor. Kanserle mücadelede en önemli dostlarınızdan biri olan likopen maddesinin harekete geçmesi için domatesin pişirilmiş olması gerekli.

Haftada 3 porsiyon kadar balık, kanda pıhtılaşmayı önleyerek damar tıkanıklığı riskini düşürür. İçinde bulunan Omega-3 asitlerinden maksimum faydayı alabilmeniz için somon, dil balığı ve alabalığı tercih edin.

YILDA 100 KEZ SEKS
Özellikle erkekler için yılda 100 kez seks yapmak çok yararlı.

Yeşil çayın içeriğinde bulunan polifenol, vücuttaki özgür radikalleri çalıştırarak damarlardaki trafiği arttırır ve hastalıklarla mücadeleye yardımcı olur. Günlük 500 ml içilecek yeşil çayın kalp ve damar hastalıklarını yüzde 26 oranında azaltıldığı yeni bir çalışmada belirlendi. Tabii ki yeşil çayın dozajı arttırıldıkça korunma oranı da artar. Hem erkekler hem de kadınlara koruma oluştursa da, son çalışmanın ışığında bu korumanın kadınlar üzerindeki oranının çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

Yoga yapmak sizin için sağlıklı bir alternatif yol olabilir. Yapılan bir araştırmada yoga egzersizlerinin LDL seviyesini bir yıl içinde yüzde 26’ya kadar düşürebildiği belirlenmiş. ( Yoga egzersizi, duruş ve esneme hareketlerinden oluşur. )

Beyninizi genç tutun!
Tek ayak üzerinde durup gözlerinizi kapatın. Dengenizi kaybetmeden duracağınız her an sizin daha genç bir beyine sahip olduğunuzu kanıtlar. Eğer 45 yaş ve üzeriyseniz, 15 saniyelik bir süre gayet iyidir. Yanınızda duran birine süreyi ölçtürün ve dengenizin bittiği an konusunda tam sonuç elde edin.
0 yorum

0 yorum: