15 Şubat 2008 Cuma

KATARAKT NEDİR BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YOLLARI NELERDİR

Gözümüzün içinde lens adı verilen saydam bir mercek mevcuttur. Bu merceğin saydamlığını kaybetmesine katarakt denir. Lens artık saydam olmadığı için göze gelen görüntü retinaya tam ulaşamaz ve hasta bulanık görür.

Belirtileri Nelerdir?

En sık belirtisi görmenin bulanıklaşmasıdır. Renkler daha soluk görünür. Gözlüğe rağmen net görme sağlanamaz. Güneşte kamaşma ve geceleri ışıkların etrafında haleler olabilir. Bazı katarakt tiplerinde yakın görmede geçici bir düzelme de olabilir.

Sebepleri Nelerdir?

En sık sebebi yaşlılıktır. Bazı ilaçlar, şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar, travma diğer nedenleridir. Hiçbir sebep olmaksızın genetik olarak da katarakt görülebilir.

Tedavisi Nasıldır?

Tek tedavi yöntemi ameliyattır. Günümüzde en modern ameliyat tekniği, halk arasında lazer diye bilinen FAKO yöntemidir. Bu yöntemle gerçekleştirilen katarakt ameliyatında genellikle dikiş konmadığı gibi ameliyat öncesinde de iğne yapılmaz. Hasta ameliyat sırasında hiç ağrı hissetmez. Ameliyattan sonra birkaç gün içinde normal yaşamına ve işine dönebilir.
Etiketler: göz hastalıkları
LENSLERİMİ NASI ÇIKARTMALIYIM NASIL MUHAFAZA ETMELİYİM

1. Lens kabınızda solüsyon varsa boşaltıp yenisini doldurun.

2. Ellerinizi yıkayın.

3.Yukarıya doğru bakarken işaret parmağınızla lensi gözün renkli kısmından aşağıya doğru kaydırdıktan sonra başparmağınızla işaret parmağınız arasına sıkıştırarak alın.

4.Yukarı bakarak çıkartmak yerine karşınızdaki bir aynaya bakarak, baş ve işaret parmaklarınızla direkt olarak da lensinizi çıkarabilirsiniz.

5. Lense dokunurken tırnaklarınızı kullanmamaya çalışın.

6. Lenslerinizi avucunuzun içinde birkaç damla lens solüsyonu ile temizleyerek kabına koyun.

0 yorum: