28 Aralık 2009 Pazartesi

DR.BRADLEY'İN AYDA 3-4 KİLO VERDİREN DİYETİ


Kilo verirken öncelikle 'hangi besinlerden uzak duracağınızı ve ne tip besinleri yememiz gerektiğini' bilmelisiniz...

Bilinenin aksine bazı besinler zayıflatacağına kilo almamıza, bazıları yedikçe yememize yol açar. Ancak acıkmamızı geciktirerek daha az yememizi sağlayan besinler de var. İstanbul Cerrahi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Yasemin Bradley, kilo verme programlarında hangi besinlere, neden dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Ayda ne kadar kilo vermek doğru?

İdeali haftada yarım ya da bir kilo vermektir.

Zayıflamak için hangi besinler tercih edilmeli?

Mümkün olduğunca kan şekerini dengede tutacak yiyeceklerle beslenmek esas amaç olmalı. Çünkü bu besinler acıktırmazlar.

Zeytinyağı kullanın bira içmeyin!...

Dr. Bradley'den kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenlere bazı küçük ipuçları:


 • Özellikle orta yaştan sonra yediklerinizi hak etmek zorundasınız. Yediklerinizi harcamak için günde yarım - bir saat egzersiz yapmalısınız. Yoksa yedikleriniz yağ olarak depolanır.
 • Margarinden uzak durun. Makarnada dahi kullanmayın, haşladıktan sonra üzerine zeytinyağı gezdirin.

 • Tüm yemeklerinizde ve salatalarda yağ olarak zeytinyağını tercih edin. Ancak zeytinyağı yararlı diye yemeklere ve salatalara boca etmeyin. İhtiyacınızdan fazla tüm kaloriler gibi o da vücudunuzda yağ olarak depolanır.

 • Günde mutlaka 2 - 2.5 litre su için.
 • Diyetin ilk haftasında bir kez tatlı yenmeli. O da sütlü tatlılar, dondurma gibi. Daha sonraki haftalarda haftada 2 - 3 kez tatlı yenebilir. Çikolata yasak ama ben bunun yerine, bir bardak az yağlı sütün içine keçiboynuzu tozu karıştırtıyorum. Çikolata tadını veriyor.

 • Alkol kan şekeri dengesini bozduğundan gereksiz yere acıktırıyor. Bir de vücuda boş kalori girmesine neden oluyor. Kilo verme programlarında haftada 2-3 kadeh kırmızı şarabı geçmemeli. Bira ise kilo aldırır, önermiyorum.

 • Dr. Bradley'in diyeti (Egzersizle birlikte yapılması gerekiyor):
  Ayda 3-4 kilo verdiren diyet

 • SABAH
  2 porsiyon meyve
  1 kâse az yağlı yoğurt ya da bir bardak az yağlı süt
  Açık çay, bitki çayları, filtre kahve, 1/3'ü sulandırılmış meyve suları

  ÖĞLE
  Bir kâse çorba
  Diyet ton balıklı ya da tavuklu bir büyük salata veya lor peynirli salata (Bol yeşillik, domates, salatalık, bir tatlı kaşığı zeytinyağı konabilir) veya
  Bir porsiyon ızgara et (tavuk, balık)
  Salata, 1-2 dilim çavdar ekmeği

  AKŞAM
  Sebze çorbası
  5-7 kaşık sebze yemeği
  1-2 dilim ekmek

  NOT:Günde 2-3 litre su için. Gün içinde aralarda bir avuç fındık (öğle akşam arası), 2 porsiyon meyve (sabah öğle arası ve akşam yemeği sonrası) yenebilir. Akşam yemeği 20.00'den sonra yenmemeli. Öğünler atlanmadan, düzenli saatlerde yenmeli.

 • Dr. Bradley'den alternatif tatlı tarifi
  Muz ezme(Haftada en çok iki kez yenmeli)

  1 muzu çatalla iyice ezip buzdolabına koyun. 3 - 4 saat bekledikten sonra dolaptan çıkarın üzerine çekilmiş ceviz ve tarçın dökün. Muzu ezdiğiniz zaman içindeki şekeri daha çok salıyor. Bu yüzden sanki şekerli bir tatlı yemiş gibi tatlı ihtiyacınızı gidereceksiniz. Bunu kadınların tatlı ihtiyacının arttığı âdet öncesi döneminde de öneriyorum.
  Kaynak : Milliyet
 • 0 yorum: