7 Şubat 2008 Perşembe

DÜZ VE GÜZEL BİR KARIN İÇİN

Göbeğiniz sizden önde mi gidiyor?Kadın-erkek birçok kişi göbeğinden şikâyetçi. Özellikle de belirli bir yaştan sonra.Az hareket, çok yağlı yemek koca bir göbek sahibi olmanız için yeterli. Hele sık sık alkol de kullanıyorsanız…


Büyük göbek sağlıksız mı?


Hiç şüpheniz olmasın! Karın bölgesinde toplanmış yağlar, normalin üstünde hastalık riski taşımanıza neden oluyor. Bu bölgenin normalden fazla kalınlaşması; kan basıncının artmasına, kolesterol ve kan şekerinin yükselmesine ve kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

Nedeni ne?


Karın bölgesinde yağ depolanmasında yaş, cinsiyet ve genetik faktörlerin önemi büyük. Genetik olarak sahip olduğunuz vücut şekliniz göbek yapınızı da etkiliyor. Elma tip vücuda sahip olanların karın bölgeleri yağlanırken, armut tipindekilerin yağları kalça ve basen bölgelerinde toplanıyor. Elma tipinin daha çok erkek vücudunda rastlanıyor olmasına karşın, hamilelik döneminde erkeklik hormonunun artmasıyla birlikte, bazı kadınların armut vücuttan elmaya geçiş yaptığı görülüyor.

Stres de kimi zaman karında yağlanmaya sebep olabiliyor. Bunun nedeni, stres anında vücuttaki yağ ve proteini doğrudan şekere dönüştüren kortizol hormonunun artması.

Yale Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma; stres altında yaşayan genç veya ileri yaştaki erkeklerin ve stresli ileri yaştaki kadınların karın yağlanmasında ön sıralarda yer aldığını göstermiş.

Nasıl önlenir?


En güzel yöntem, düşük kalorili beslenmek ve ideal kiloda kalmaya dikkat etmek. Karın kaslarını güçlendirmek de çok önemli. Bunun için en etkili hareket mekik çekmektir.

Nasıl azaltılır?


Zaten kalın bir karına sahipseniz, öncelikle kilo kaybetmelisiniz. Bu süreçte; diyet, genel egzersiz ve karın egzersizleri (mekik) bir arada uygulanmalıdır.

Karın bölgesinin incelmesi zaman alır, özellikle elma tipinde bir vücuda sahipseniz. Biraz sabırlı olun. Size verdiğimiz önerileri uygulayın, işe yaradığını bir süre sonra göreceksiniz.

0 yorum: